Sokol Radotín slaví 130 let od svého založení

Prvním tělocvičným spolkem v Radotíně byl Sokol (1888). Letos tedy oslaví přesně 130 let od svého založení. A k tomuto výročí se v pondělí 4. června od 17.30 hodin uskuteční v sokolovně „tělovýchovný podvečer“. Na programu jsou ukázky cvičení oddílů všestrannosti, vystoupení gymnastů a ukázky sletových skladeb. 

V Knize o Radotínu vydané nakladatelstvím MILPO MEDIA s.r.o. v roce 2011 se můžeme o historii místních Sokolů dočíst více:

K Tyršovým ideálům a k vlasteneckému heslu „Co Čech, to Sokol“ se přihlásili i zdejší obyvatelé a na ustavující valné hromadě byl 28. října založen Sokol Radotínský. Jeho starostou byl zvolen Václav Drchota, jinak též velitel Sboru dobrovolných hasičů. Nejprve se cvičilo v hostinci U České koruny, kde byla nejen spolková místnost, ale i cvičební sál. Za letní cvičiště sloužila zahrada hostince nebo prostor za stodolou Drchotova statku a od roku 1904 se cvičilo ve škole. Prvním náčelníkem byl Zdeněk Rott. 

Až v roce 1932 na pozemku mezi vilkami (mezi dnešními ulicemi Grafitová a Vykoukových) vyrostla nová výstavná budova sokolovny, s velkým sálem, restaurací i venkovním hřištěm.  Projekt budovy je dílem architekta Hynka Svobody ze Zbraslavi. 

Položení základního kamene k radotínské sokolovně se uskutečnilo 21.6.1931:

vyzaduji

vyzaduji

 Radotínská sokolovna je návrhem zbraslavského architekta Hynka Svobody

vyzaduji

130 let Sokola Radotín

Zdroj fotomateriálu: archiv radotínského Sokola, Letopisecká komise Radotín (Jiří Bárta)
Zveřejněno: 01.06.2018 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 494 x
Vytisknout