Slovo starosty

K lednu patří přání do právě se rozbíhajícího roku. Těžko najít společného jmenovatele pro tužby každého jednotlivého člověka mezi těmi, které oslovujeme. Jaká máte očekávání od následujících dvanácti měsíců? Co byste si přáli ze všeho nejvíc? Ano, právě to je to, co bych vám zde společně chtěl popřát: aby se splnilo to, co nejvíc v tomto roce chcete. To, co si přejete z hloubi duše. 

Kdosi řekl, že největším trestem za naše přání může být jejich naplnění. Ale to snad jen v případě, že byla vyslovena v nerozvážnosti, že si ten, kdo je vyslovil, nebyl vědom, čeho si nejvíce váží a co nechce nikdy ztratit – výměnou za cokoli. Anebo si neuvědomil, že přát si něco pro někoho dalšího vyžaduje úctu k osobnosti toho druhého. To není jednoduché, ale u většiny těch, kdo myslí na své blízké, to je snad samozřejmost.

Součástí našeho novoročního přání tak je i naděje. Velká naděje v naplnění našich tajných očekávání, ale i ta drobná, každodenní. Ta, která zahání černou beznaděj i obyčejnou mizernou náladu. Ta, s níž věříme, že nepovedl-li se dnešek, zítřek to určitě napraví. Ta, která nám dává sílu znovu dát šanci těm, kdo nás zklamali (a to i sobě samému – protože sám sebe člověk umí zklamat snad nejhůř). A k naději patří i víra – v sebe, v naše blízké, v lidi obecně, i v sám život. Protože pro toho, kdo by to vše odvrhl, mnoho naděje nezbývá.

A věřit je třeba i svému přání. Nepovažovat ho za příliš nicotné, nebo naopak přehnané. Nerozmělňovat ho na okamžitá chtění.  Neodhodit ho jen proto, že by ostatním mohlo přijít směšné či hloupé. 

Ať už si přejete cokoliv, držte se toho. Jestli to je opravdu to pravé – my vám budeme držet palce, aby se vám vaše přání vyplnilo. V pravý čas, v pravé podobě a mezi těmi pravými lidmi. 

A mezitím si užívejte každého dne následujícího roku tak, jak vám to vyhovuje (pokud možno tak, aby to nepřipadalo příliš nevyhovující ostatním lidem) i s potřebnou dávkou nadhledu, jelikož celá řada věcí není taková, jak vypadají na první pohled anebo tak, jak se někdy podávají. Proto si nenechte vnucovat veřejné mínění od vlivných skupin a vlastníků médií, kteří vedle nich ve svých rukou soustředí i politickou a ekonomickou moc. 

To vám přeje Městská část Praha 16 a jejím jménem

Mgr. Karel Hanzlík
starosta Městské části Praha 16

Zveřejněno: 11.01.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1609 x
Vytisknout