Radotín na obrazech Libora Noska

Prohlédnout si dosud neznámé obrazy „starého“ Radotína, jejichž autorem je Libor Nosek, budete moci na výstavě v místní knihovně. Vernisáž se koná v pondělí 13. února v 18 hodin. Vstupné je zdarma.

Radotínský malíř Libor Nosek (1921 – 2013) za svého života nikdy nevystavoval, maloval jen pro svou radost. „Díky jeho paní Mileně Noskové jsme měli jedinečnou možnost poznat jeho dílo a vystavit tak veřejnosti dosud neznámé obrazy a kde jinde než právě v Radotíně, který tak rád maloval,“ uvádějí shodně autoři výstavy a zároveň členové místní Letopisecké komise Jiří Bárta a Štěpán Rak ml. Poprvé se ale Noskova díla představila veřejnosti v Galerii Josefa Adamce v roce 2015.

Libor Nosek byl velmi talentovaný a díky svému nadání byl roku 1939 přijat na pražskou AVU. Krátce na to však nacisté zavřeli všechny vysoké školy a Libora tak místo studia čekalo nucené pracovní nasazení v Německu, Nizozemí a ve Francii, kde také maloval a do svého notesu zaznamenával nejen lidské osudy, ale také místní krajinu a architekturu. Občanským povoláním byl Nosek litograf, pracoval ve Státní tiskárně cenin.

Radotín byl Noskovým bydlištěm a oblíbenou krajinou, kam chodíval s malířským plátnem a barvami. „Na výstavu jsme vybrali obrazy starého Radotína, tedy míst, která Libor Nosek zachytil a okem umělce zvěčnil na svých malbách. Nejen pamětníci poznají Slavičí údolí, které se za desítky let příliš nezměnilo a dodnes patří k malebným polozapomenutým koutům naší městské části nebo pohled na Radotín od Edenu, ale v době, kdy zde ještě cementárna nestála,“ dodávají letopisci.

Obraz Libora Noska (pohled od náměstí Sv. Petra a Pavla směrem k Horymírově náměstí, s vilou Šenkovnou a bývalou cementárnou).
Obraz Libora Noska z roku 1941 a ulice, která dnes nese jméno Václava Balého v Praze-Radotíně. V pozadí stará cementárna, prakticky uprostřed města. 

Obraz Libora Noska (bývalá benzínová pumpa na Horymírově náměstí).  Obraz Libora Noska (pohled na Radotín od Edenu).  Obraz Libora Noska na radotínské školy.  Obraz Libora Noska (pohled na tzv. Sady od Edenu).  

Výstavu pořádá Letopisecká komise Radotín ve spolupráci s Místní knihovnou Radotín (Loučanská 1406/1a, Praha-Radotín), která pro tuto akci zapůjčila své prostory.

Pozvánka na výstavu obrazů Libora NoskaExpozice bude přístupná až do 27. března v otevírací době knihovny (pondělí, středa a čtvrtek vždy od 9 do 18 hodin s výjimkou polední přestávky mezi 12. a 13. hodinou).Zveřejněno: 03.02.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1491 x
Vytisknout