Kardinál Duka požehnal radotínské mozaice

Sté výročí od svého založení si v neděli 27. srpna v kostele sv. Petra a Pavla připomněla římskokatolická farnost v Praze-Radotíně. Slavnostní mši celebroval kardinál Dominik Duka.

Prvního září roku 1917 totiž arcibiskup Pavel Huyn založil  samostatnou duchovní správu v Radotíně. Téměř o sto let později se proto v radotínském kostele sv. Petra a Pavla konala slavnostní bohoslužba celebrovaná kardinálem a arcibiskupem pražským Dominikem Dukou. 

Ve více než hodinovém kázání, které pozorně poslouchali všichni přítomní, mnoho malých dětí i ti, kteří se do kostela již nevešli a postávali před svatostánkem, Duka například zmínil, že podstatou lidského života je láska a úcta. Zmínil rovněž několik zajímavých asociací a propojení výkladu Bible a současného dění v rovině morálních, teologických a duchovních poučení. 

Bohoslužby se zúčastnili i představitelé Městské části Praha 16, starosta Karel Hanzlík, jeho zástupce Miroslav Knotek a vedoucí místního úřadu Pavel Jirásek. 

Sté výročí založení farnosti Radotín, návštěva kardinála Duky, 27.8.2017
Kardinál Dominik Duka při mši svaté v kostele sv. Petra a Pavla v Praze-Radotíně.


Sté výročí založení farnosti Radotín, návštěva kardinála Duky, 27.8.2017 Sté výročí založení farnosti Radotín, návštěva kardinála Duky, 27.8.2017 Sté výročí založení farnosti Radotín, návštěva kardinála Duky, 27.8.2017 Sté výročí založení farnosti Radotín, návštěva kardinála Duky, 27.8.2017

Po mši následovalo požehnání nové a unikátní mozaiky, která od července zdobí fasádu radotínské fary. Ručně štípaná mozaika s motivem stromu života vznikla v dílně výtvarníka a restaurátora Petra Hampla. Na výrobě mozaiky spolupracovali Jan Lhoták a František Tesař, mistr, který v šedesátých letech minulého století vedl mozaikářskou dílu Uměleckých řemesel. Inspirací byla autorům mozaika z 12. století, která zdobí baziliku Svatého Klementa v Římě. Obraz objednal administrátor radotínské farnosti Zdeněk Skalický. 

Sté výročí založení farnosti Radotín, návštěva kardinála Duky, 27.8.2017 Sté výročí založení farnosti Radotín, návštěva kardinála Duky, 27.8.2017 Sté výročí založení farnosti Radotín, návštěva kardinála Duky, 27.8.2017 Sté výročí založení farnosti Radotín, návštěva kardinála Duky, 27.8.2017
Svěcení mozaiky kardinálem Dukou na budově fary u kostela sv. Petra a Pavla. Autoři mozaiky jsou Petr Hampl, Jan Lhoták a František Tesař. 

Práce na mozaice o rozloze více než šesti metrů čtverečních začaly letos v lednu. Na jeden metr čtvereční bylo použito přibližně 15 kg materiálu – kombinace ručně štípaného kamene a mozaikového skla. 

Slavit stoleté výročí však bude římskokatolická farnost i nadále. Chystá se výstava obrazů radotínského malíře Libora Noska v Koruně a koncert kytarového mistra Štěpána Raka. 

Ve spolupráci s Letopiseckou komisí Rady městské části Praha 16 připravila radotínská farnost výstavu artefaktů a dokumentů spjatých s farností a konvolut obrazů Radotína a jeho okolí malíře Libora Noska.

Prezentace se uskuteční ve dnech 4. – 8. září ve velkém sále Kulturního střediska Radotín v domě "U Koruny". Na vernisáži, která je nachystaná na šestou hodinu večerní v pondělí 4. září, přislíbil otevírací minikoncert kytarový virtuóz a čestný občan Radotína Štěpán Rak. 

Pozvánka na fb

Další fotografie najdete buď v naší fotogalerii na webu nebo na fb profilu Městské části Praha 16

Zveřejněno: 29.08.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 607 x
Vytisknout